П’ять відсотків від усієї суми: в «Роскосмосі» злодійство за мільйонні відкати

У космічному відомстві черговий корупційний скандал, пов’язаний з розкраданнями на космодромі Східний і торкнулася директорів держкорпорації. Лайф з’ясував основні подробиці справи.

Сьогодні стало відомо про порушення УФСБ РФ по Амурській області кримінальної справи про шахрайство в особливо великому розмірі стосовно заступника гендиректора АТ «Центр експлуатації об’єктів наземної космічної інфраструктури» (ЦЕНКІ) Марата Арустамова.

ЦЕНКІ — головний оператор російських космодромів. Велике підприємство в структурі «Роскосмосу» з виручкою 32 млрд рублів за минулий рік. Саме там сидять люди, відповідальні за терміни здачі космодрому Східний. Арешт Арустамова свідчить про повне фіаско держпідприємства, що заплутався в корупційних справах.

Фіндиректора, який завідував економікою і фінансами підприємства і відповідав за будівництво об’єктів, затримали вчора в Москві і під конвоєм переправили літаком в Благовєщенськ на допит. Його справу безпосередньо пов’язано з розкраданнями на споруджуваному в Амурській області космодромі Східний. При космодромі також зводиться цілий закрите місто Ціолковський, де будуть жити тисячі працівників Східного. Космодром і міську інфраструктуру намагаються добудувати вже який рік, але терміни здачі знову і знову відкладаються, в основному через що панує там корупції.

Затримання Арустамова далеко не перший кримінальний скандал за участю ЦЕНКІ. У січні 2020 року підприємство змінило організаційно-правову форму, з ФГУП (федеральне державне унітарне підприємство) перетворившись на акціонерне товариство — АТ, основним акціонером якого стала держава в особі «Роскосмосу». І вже в жовтні минулого року був заарештований директор космічного центру «Східний» (філії АТ «ЦЕНКІ») Роман Бобков, який дав свідчення проти головного інженера ЦЕНКІ Володимира Жука. В даний час Жук теж знаходиться в СІЗО за цілою низкою кримінальних справ.

Цікаво, що на початку червня цього року після чергового зриву строків будівництва на Східному Мінфін дозволив засекретити держзакупівлі силових відомств і «Роскосмосу», як раніше були засекречені держконтракти Міноборони. В даний час в базі СПАРК відсутня інформація про закупівлі ЦЕНКІ за останні два роки. На сайті держзакупівель представлена ​​неповна інформація.

Рознос і посилання на Амур

Вчора відразу після затримання Арустамова з’явилися повідомлення, що справа нібито порушили за результатами перевірки служби внутрішнього аудиту «Роскосмосу», після того як з результатами перевірки ознайомився Дмитро Рогозін, який і санкціонував хід подальшого розслідування. За деякими даними, Арустамов давно потрапив в поле зору управління безпеки держкорпорації.

Повідомляється, що на тлі зростаючого скандалу Рогозін влаштував потужний рознос гендиректору ЦЕНКІ Руслану Мухамеджановим, оскільки, на його думку, підприємство не справляється з функцією генпідрядника будівельних робіт на Східному. Мухамеджановим є чого боятися — попередній гендиректор ЦЕНКІ Андрій Охлопков був звільнений на початку року без виплат і компенсацій за численні порушення.

Рогозін діє максимально радикально — глава «Роскосмосу» розпорядився створити в рамках держкорпорації будівельне управління, яке стане новим генпідрядником на космодромі Східний. А поки головні офіси ЦЕНКІ перемістилися з Москви аж в Амурську область — в Ціолковський, щоб працівники підприємства перебували в безпосередній близькості до об’єкту забудови. Блок капітального будівництва ЦЕНКІ Рогозін перевів під пряме управління «Роскосмосу».

Як крадуть за відкати

Показання на Рустамова дав гендиректор компанії «Респект-СМ» (головний підрядник ЦЕНКІ в Циолковском) Алік Алексанян, якого затримали за махінації на космодромі Східний ще влітку. «Респект-СМ» — московський підрядник великих держпідприємств, наприклад «РусГідро».

Самого Алексаняна звинувачують у шахрайстві в особливо великому розмірі. За даними слідства, на рахунку «Респект-СМ» прийшло 700 мільйонів рублів, призначених для добудови об’єктів космодрому Східний. Однак фірма виконала роботи лише на 100 мільйонів, ще 60 мільйонів нібито були викрадені. Також Алексанян повинен був завершити будівельно-монтажні роботи на комплексі виробництва і зберігання компонентів ракетного палива (майданчик № 3.2), розташованому в Циолковском.

Share

Похожее

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.