Телефонні шахраї освоїли нові методи обману людей і викрадення у них грошей

У Росії – епідемія телефонного шахрайства. І мова не просто про обридлих дзвінках з метою вивідати код доступу до особистого кабінету. Злочинці освоїли нові методи. Багатоходові комбінації, психологічна обробка, в результаті людина, що попався на вудку, поводиться як під гіпнозом.

Сам бере кредит в банку і віддає гроші шахраям. Або переводить їм особисті заощадження. Причому, серед жертв чимало людей, здавалося б, фінансово грамотних. Як таке можливо? А враховуючи, що зловити аферистів вкрай важко, як діяти, якщо вони вам подзвонили?

П’ять мільйонів рублів, взятих в кредит, близько півмільйона відкладених на чорний день і всю свою зарплату лікаря-невролога Наталя відразу перевела телефонним шахраям. Жінка повернулася додому після складного чергування, не спала більше доби.

«Представились співробітниками поліції. І сказали, що мені потрібно допомогти співробітникам банку через мій онлайн-кабінет », – розповідає Наталя Суслина.

Перемикали нібито з одного співробітника на іншого. А далі кілька годин як під гіпнозом. І тільки ввечері, коли рідні помітили дивну поведінку і почали бити на сполох, прокинулася. Кримінальну справу тягнеться вже півроку, банки щодня дзвонять і вимагають погасити борг.

І такі історії не рідкість. Це відео знімає реальний співробітник поліції. На шляху до банкомату він намагається зупинити жінку, яку в цей момент обманюють телефонні шахраї.

  • Коли вони взагалі почали вам дзвонити?
  • Хто?
  • Шахраї.
  • Чи не шахраї. Ваш співробітник.
  • Як ви зрозуміли, що це наш співробітник?
  • Ну, тому що він представився.
  • Я співробітник поліції, щодо вас відбуваються шахрайські дії.
  • Я до вас не зверталася, навіщо ви взагалі сюди прийшли?

Гроші жінка все-таки перевела – 880 тисяч рублів. Каже, повірила, бо у тих, що дзвонили були її паспортні дані. Уже в реальному відділенні поліції постраждалої пояснили, звідки шахраї беруть інформацію.

На закритих інтернет-форумах, де реєстрація тільки для своїх, є такі оголошення: потрібні співробітники всіх структур. При цьому відразу приписка: в зв’язку з останньою зачисткою служби безпеки мобільних операторів перевірених людей в сфері залишається все менше, тому шукають:

  • Працівників стільникового зв’язку,
  • Працівників банківських структур (це колектори і мікропозики),
  • Поштових сервісів,
  • IT (злом і викачування інформації),
  • А також силових структур – це МВС, ДАІ, ОМОН, ЧОП, ФНС, ФМС, Росреестр, ПФР, ЗАГС і детективних агентств. Обіцяють повну анонімність і щедру оплату.

При спілкуванні з’ясовується: вони збирають бази персональних даних шахрайських схем. Одна з таких якраз робота в так званому колл-центрі. Намагаюся влаштуватися туди оператором. Листування з потенційним роботодавцем ведеться в месенджері.

  • Потрібно бути командою, вставати разом, снідати, дзвонити, розігрувати офіс. Навички соцінженеріі дуже важливі. Я геній своєї справи, кажу трьома голосами, заробіток від 100 тисяч в тиждень.

«Розіграти офіс» – значить постійно переводити дзвінок нібито на інших фахівців, так створюють ілюзію великої організації. Соцінженеріей називають прийоми психологічного тиску – від улесливого голосу до конкретних залякувань. Отримую скрипт розмови.

  • Алло, Інна Петрівна, еге ж? Старший держінспектор Іванов, контрольно-ревізійна комісія. Тут ти розповідаєш за рух, що ти держслужбовець, прийшли документи в суд.

Ще недавно більшість подібних дзвінків велися з в’язниць. Рік тому пройшли перші зачистки, правда, поки тільки в столиці.

«Вилучали до сотні мобільних телефонів, десятки комп’ютерів, сотні маршрутизаторів», – розповідає президент Всеросійської поліцейської асоціації Юрій Жданов.

Зачистки пройшли, а дзвінків менше не стало. І тут виявилося, працює ціла мережа закордонних колл-центрів. Використовують IP-телефонію і підмінні номера. І в підтвердження від мого співрозмовника приходить повідомлення:

  • Люди живуть в одному будинку, скажімо, в Сербії або Польщі від трьох до п’яти чоловік. У кожного своя кімната. Загальна робоче місце у всіх на першому поверсі. Спочатку приліт, навчання, з тебе ніяких витрат. За Росії з Росії працювати не можна – це дуже небезпечно.

«90%, дзвінків, як правило, з-за кордону. В основному це Україна. За 2020 рік близько 66 мільярдів рублів наші громадяни втратили на телефонних шахраїв », – повідомляє заступник секретаря Громадської палати Російської Федерації Владислав Гриб.

Ось розслідування українського журналіста видання «Країна News: він влаштувався працювати в підпільний колл-центр, який заточений під обман росіян. Примітно, що офіс знаходиться в Києві практично в сусідній будівлі з СБУ.

  • Вас турбує технічний відділ ощадбанку В’ячеслав Руденко. Місто Москва, вулиця Вавілова, 19. Буквально дві хвилини тому надійшла заява на зміну вашого фінансового номера. Чи підтверджуєте операцію?

На дошці план – за день співробітники офісу повинні заробити мінімум 200 тисяч рублів. У методички майбутніх жертв прямо називають лохами. Завдання – посіяти сумніви, і під загрозою статті Кримінального кодексу нібито про нерозголошення інформації заборонити спілкуватися з рідними, поки жертва не зробить переклад. В кінці зворушливе примітка «Дуже важливо, вкладати душу в те, що говорите».

При цьому боротися з такими шахраями непросто. Україна своїх не видає, навіть якщо факт порушення закону більш ніж очевидний. Де-юре відносини між МВС Росії і України є, де-факто немає.

Тому поки єдиний спосіб не попастися на гачок телефонних шахраїв – запам’ятати: ні поліція, ні банки ніколи не будуть просити вас «допомогти слідству і перевести гроші», щоб нібито перевірити рух за рахунками. Якщо такий дзвінок надійшов – покладіть трубку. І самі передзвоніть на офіційну гарячу лінію банку або в відділення МВС.

Share

Похожее

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *