З пенсіонерки, якій потрібно було встановити скайп, майстер видурив майже шість тисяч гривень!
Каріме Майборода живе у Львові, родичі — за кордоном. Відтак спілкуються переважно скайпом. Та два тижні тому з програмою виникли проблеми. Потрібно було встановити оновлену версію. Жінка намагалась зробити це самостійно, але не вдалося. Доньки не було у місті — поїхали до родичів зятя. Аби не чекати на їх повернення, вирішила викликати комп’ютерного майстра, телефон якого побачила на під’їзді.
— Мене підкупило те, що там написано: «Комп’ютерний майстер, живу поруч». Це вже тепер я знаю, що такі оголошення розклеєні по всьому місту, — каже жінка. — Наступного дня прийшов ввічливий хлопець. Каже, я вам ще почищу комп’ютер від пилюки. Мовляв, це треба робити хоча б раз на рік. Він у вас «глючить». У мене комп’ютер старенький, але якихось нарікань на нього не було. Але, думаю, майстру видніше. Питаю, скільки це буде коштувати? Каже, закінчу роботу, порахую. Ще сказав, що у мене якийсь поганий сек’юриті, то поставить кращу програму. Поміняв антивірусну програму, хоч я його про це не просила. Він там щось порозбирав, пилососив всередині. Я думала, це коштуватиме гривень 400. А коли в кінці сів, повиписував на листочку все, що зробив, вийшло 8700 гривень. Я ледь не знепритомніла. Кажу, ви що, жартуєте, звідки у мене такі гроші? Тоді так лагідно запропонував зробити знижку, ще щось там зняв, вийшло 5040 грн. Кажу, так в мене і стільки нема. Знімайте те, що поставили, бо я не можу стільки заплатити. Але він наполягав: того, що встановив, уже забрати назад не вийде, мовляв, воно уже прив’язане до моєї адреси. Ми десь з пів години сперечались. Каже, дзвоніть родичам, знайомим, позичте грошей. Усе так ввічливо, але наполегливо. Я ж за характером м’яка, не вмію скандалити. Та й небезпечно, бо я ж вдома сама, мало що він може зробити.
Врешті жінка зателефонувала знайомому. Він прийшов і позичив гроші. Але знайомий теж пенсіонер і на комп’ютерних послугах не розуміється, тому і не мав чим заперечити майстру. Тож тепер Каріме винна понад чотири тисячі гривень знайомому.
Від того, що сталося, жінка оговталась лише наступного дня. Тоді й роздивилась квитанцію, яку їй залишив майстер. Видно, що і бланк, і печатка фірми — просто відксерені. Імені майстра — нема, лише її власне. Але напередодні вона була так ошелешена сумою, що навіть не роздивилась детально цей бланк. Жінка з цим пішла до поліції, бо зрозуміла, що її ошукали. Там знайшли горе-майстра, але сказали, що притягнути його до відповідальності не зможуть, — вона сама віддала гроші і поставила підпис. Порадили вимагати від фірми, аби повернула гроші. Там же заявили, що нічого повертати не будуть, бо послуги їй надали.
Наш редакційний комп’ютерник, коли побачив квитанцію пані Каріме, — розсміявся. Каже, по кожному пункту вартість завищена у два, а подекуди й чотири рази. Таких тарифів навіть у ліцензійних сервісних центрах немає. А щодо антивірусу, за який жінці довелось заплатити кругленьку суму, то він виявився звичайною антивірускою, скачаною з Інтернету, а не ліцензійною програмою.
Утім, пані Майборода не єдина, хто потрапив на гачок комп’ютерників-шахраїв. Знайомого нещодавно «розвели» на півтори тисячі гривень. Йому потрібно було замінити термопасту у ноутбуку. Зателефонував за оголошенням на під’їзді (так само, «комп’ютерний майстер, живу поруч»). Відповіла російськомовна жінка. Виявилось, що головний офіс у Києві, що лише переконало знайомого у «серйозності» фірми. Телефоном уточнив, що заміна термопасти з роботою коштуватиме приблизно 100 грн. Майстер прийшов. А далі все за схемою: треба ще почистити, ще тут треба щось зробити, бо інакше не працюватиме. В результаті вийшло 1500 гривень. До того ж заявив, що коли йому не заплатять, то залишить ноутбук у розібраному стані.
Як виявилось, така схема не нова і діє по всій Україні вже приблизно два роки. Приходить комп’ютерник, який начебто живе поруч (в оголошеннях фото симпатичних хлопців, переважно із зовнішністю голлівудських акторів), розбирає комп’ютер, щось там колупається. Людина, яка не розбирається в техніці, не може зрозуміти, що насправді він робить. Уміння таких «майстрів» переважно зводяться до розібрати, скласти, почистити від пилу внутрішні деталі. Встановлюють піратські програми, а клієнту розповідають, що це ліцензійні, тому так дорого коштують. У деяких відгуках ошукані клієнти кажуть, що видуреними кількома тисячами гривень не обійшлося. За деякий час помешкання пограбували. Тобто такі комп’ютерники ще й приглядались, хто живе у квартирі і чи є там що красти.
До речі, якщо вам хоч раз доводилось ремонтувати техніку у сервісних центрах, то знаєте, що там вам відразу кажуть, скільки приблизно буде коштувати ремонт. Якщо сума виходить більша, ніж домовлялись, переважно клієнта запитують, чи погоджується він на ремонт (часом ремонтувати уже немає сенсу). Якщо ні, фірма бере мінімальну плату за діагностику і повертає прилад клієнтові. Річ у тім, що, згідно із законом про захист прав споживачів, він має бути поінформований про вартість послуги до того, як її надали. В іншому разі, має повне право оскаржувати її вартість.